08.04.2021 czwartek

Temat kompleksowy: Z kulturą za pan brat (06.04 – 09.04.2021)

Czwartek 08.04.2021 r.  Temat: W teatrze

 Cele Dziecko:

 • kształtuje wartości dotyczące szeroko rozumianej kultury, w tym kultury osobistej;
 • poznaje pojęcia związanych z teatrem: scena, widownia, aktor, rekwizyty, dekoracja, kostiumy;
 • rozwija umiejętności przeliczania w zakresie 8,
 • rozwija percepcję wzrokową
 • rozwija małą motorykę
 • wyraża radość z uczestnictwa w zabawach plastycznych
 1. „Pętelki” – nauka piosenki. Dziecko siedzi na dywanie i uważnie słucha piosenki. Następnie rodzic ponownie ją odtwarza, recytując tekst piosenki. Prosi dziecko, aby powtarzało ją, rysując palcami w powietrzu pętelki, przy każdej zwrotce inne. Na koniec dziecko wspólnie z rodzicem śpiewa rytmicznie, poruszając palcami.   Środki dydaktyczne CD

Pętelki

sł. i muz. Maria Zofia Tomaszewska

Emilka ma kurtkę, kupiła ją mama. //

Dziewczynka nie lubi swej nowej kurteczki. //

By zapiąć ją, musi zakładać pętelki, //

bo kurtka ma małe, drewniane kołeczki. //

 

Emilka codziennie się trudzi ogromnie, //

by równo założyć tych kilka pętelek, //

bo jeśli nie zapnie kołeczków dokładnie, //

to wiatr ją przewieje i złapie kaszelek. //

„Pętelki” – ćwiczenie komunikacji. Dziecko siedzi na dywanie  rodzic  pyta: Co oznacza słowo pętelka i zwrot złapać kaszelek? Jak ma na imię dziewczynka z piosenki? Co było dla niej trudne? Dziecko udziela odpowiedzi.  Następnie dziecko zamyka oczy i zastanawia się, co sprawia mu ogromny trud. Rodzic rzuca piłkę do dziecka a ono opowiada o tym. Wspólnie zastanawiają się nad rozwiązaniem problemu. Dziecko otrzymuje po 3 klocki i układa je przed sobą w szeregu. Wspólnie z rodzicem dzielą słowa z piosenki na sylaby (najpierw 2-sylabowe, potem 3-sylabowe) – wyciągają ułożone równolegle dłonie do przodu i zamachem rąk „odcinają” kolejno sylaby. Następnie układają odpowiednią liczbę klocków. Na koniec dziecko dobierają się w parę z rodzicem. Dziecko będzie palcem wskazywało jakąś część twarzy, a rodzic będzie dzielił jej nazwę na sylaby i układał w szeregu tyle klocków, ile jest sylab. Po chwili dziecko i rodzic zamieniają się rolami.

Środki dydaktyczne:   klocki

 1. „Po co jest teatr” – słuchanie wiersza Joanny Kulmowej.

Po co jest teatr

Joanna Kulmowa

 

Ta drabina to schody do nieba,

a ta miska pod schodami to księżyc.

Tamten miecz to zwyczajny pogrzebacz,

a z garnków są hełmy rycerzy.

Ale kto w te czary nie uwierzy?

To jest teatr.

A teatr jest po to,

żeby wszystko było inne niż dotąd.

Żeby iść do domu w zamyśleniu,

w zachwycie.

I już zawsze w misce księżyc widzieć…

Rozmowa na temat utworu. Rodzic zadaje pytania dotyczące tekstu, np.: O jakim miejscu opowiada wiersz? Co niezwykłego dzieje się w teatrze? Po co jest teatr?

 

 1. „Liczymy w parach” – zabawa matematyczna. Dziecko dobiera się w parę z rodzicem. Para ma do dyspozycji komplet 10 liczmanów, kartki z liczbami od 1 do 8. Rodzic układa zadanie do wykonania dla dziecka, które wykonuje je za pomocą liczmanów.

Środki dydaktyczne:    10 liczmanów, kartki z liczbami od 1 do 8

 1. Praca z Karcie pracy – przeliczanie elementów, odzwierciedlanie liczby za pomocą symboli. Rozwijanie percepcji wzrokowej.Środki dydaktyczne:    Karta Pracy, kredki                                                                                                                                                          Praca w Zeszycie grafomotorycznym – rysowanie obrazka po kropkach i po śladzie. Rozwijanie sprawności grafomotorycznej.    Środki dydaktyczne:    Zeszyt grafomototycznym
 2. „Kukiełka z łyżki drewnianej” – zabawa plastyczna. Rodzic gromadzi dla dziecka: jedną drewnianą łyżkę, włóczkę, kokardki, klej, piankę kreatywną lub ścinki tkanin, folię samoprzylepną, drut kreatywny, nożyczki. Dziecko ozdabia drewniane łyżki tak, aby powstały postaci – dokleja włosy, elementy twarzy, ubranie. Z drutu kreatywnego tworzy ręce.

Środki dydaktyczne:   jedna drewniana łyżka, włóczka, kokardki, klej, pianka kreatywna lub szmatki, folia samoprzylepna, drut kreatywny, nożyczki

 • „Zabawa w teatr” – zabawy dowolne dziecka z wykorzystaniem zrobionych kukiełek.

 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.