zajęcia zdalne czwartek 08.04.2021

Czwartek 08.04.2021

 Temat: Co pływa, co tonie?

 Cele:

 Dziecko

-panuje nad swoim ciałem pokazując uczucie ciężkości/lekkości

-rozumie pojęcia „lekki” oraz „ciężki”

-rozpoznaje podstawowe tworzywa i materiały – drewno, plastik, papier, metal.

-klasyfikuje przedmioty wg wyznaczonych kryteriów

– porównuje liczebność zbiorów

-podczas zabawy wykazuje się uczuciem empatii i współczucia

-dostrzega uczucia innych ludzi

 1.„Lekki jak piórko, ciężki jak słoń”

Pierwszy raz zabawę prowadzi rodzic, potem następuje zmiana. Osoba prowadząca mówi, w jaki sposób ma się poruszać drugi z uczestników. Na hasło „piórko” – należy delikatnie, z gracją się poruszać, można na paluszkach, wirować w koło. Na hasło „słoń” – stawiamy mocno stopy na podłodze, delikatnie kulimy się. Zabawę można prowadzić ulubionej muzyce dziecka.

2.Eksperyment „Co utonie, co wypłynie?”

Pomoce: naczynie z wodą, najlepiej przezroczyste, różne drobne przedmioty, które dzieci będą mogły wrzucić do wody, najlepiej z różnych materiałów (ołówek, kamień, moneta, gwóźdź, piasek, spinacz biurowy, klucz, korek, magnes, plastikowy klocek, piłeczka, kawałeczek styropianu, kawałek kartki papieru, piórko, skorupka od orzecha….)

Dziecko do miski z wodą wrzuca przedmioty, które rodzic mu poda – zaczynamy od ciężkich. Za każdym razem dziecko  chwile obserwuje i wspólnie z rodzicem omawia, co dzieje się z tymi przedmiotami, wyciągając wnioski.

Następnie dzieci wrzucają lekkie przedmioty – omawiają co dzieje się z tymi przedmiotami i dlaczego tak się zachowują.

Po wykonaniu doświadczenia, dzieci wymieniają przedmioty, które pływały po wodzie, czyli np. ołówek, drewniany klocek, plastikowy klocek, piłeczka pingpongowa, kawałek styropianu. Rodzic opowiada dziecku, jakich surowców zostały wykonane: drewno, plastik, styropian. Dzieci dowiadują się,  przedmioty pływają dlatego, że wykonane są z takich właśnie materiałów, a zatoną przedmioty z metalu: moneta, gwóźdź oraz magnes.

Podczas doświadczenia wielkość przedmiotu nie miała wpływu na to, czy pływa, czy tonie; duży kawałek styropianu pływał, mała moneta utonęła.

3.„Nasze zabawki”

Zabawę przeprowadzamy w miejscu, gdzie dziecko przechowuje swoje zabawki. Na początku rodzic  z dzieckiem ustalają zasady gry – kto nazbiera większy zbiór określonych zabawek, ten wygrywa.

Przykład: rodzic zbiera lalki, dziecko samochody / rodzic zbiera klocki czerwone, dziecko klocki zielone / rodzic zbiera pędzelki, dziecko słoiczki z farbą. (Grę można tez przeprowadzić np. w kuchni podczas rozładowywania zmywarki – rodzic zbiera szklanki, dziecko łyżki itp.). Następnie porównujemy zbiory – rozkładamy jeden rząd pod drugim, dokładnie przedmiot pod przedmiotem.

Zabawę powtarzamy, gdy tylko będzie ku temu okazja

4.Zabawa dowolna z dzieckiem

Podczas zabawy z dzieckiem w czasie wolnym proponujemy Państwu zainicjowanie sytuacji, podczas których dzieci będą mogły rozwijać empatię. Przykład: podczas zabawy lalkami z córeczką proszę np. udawać, że laleczka się przewróciła i skręciła nogę w kostce – teraz potrzebuje pomocy (zaprowadzić do domku dla lalek, zaparzyć jej herbatkę, może pomóc zrobić zakupy?). Gdy bawimy się z synkiem samochodami – samochód rodzica może wypaść z toru wyścigowego i stłuc obie lampy, nie da rady sam wrócić do garażu – potrzebuje pomocy, ale także uspokojenia, bo jest strasznie roztrzęsiony.

Zadaniem najważniejszym jest rozmowa z dzieckiem w „dziecięcym języku” czyli poprzez zabawę. Modulując głos, robiąc smutną minkę podczas zabawy dziecko łatwiej utrwali nawyk współczucia innym w trudnej sytuacji oraz chęć niesienia pomocy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.