zajęcia zdalne piątek 09.04.2021

Piątek 09.04.2021

Temat: Kuchenna muzyka

Cele:

Dziecko:

-naśladuje za pomocą dodatkowych materiałów szum wiatru

-tworzy własną muzykę

– wykonuje instrumenty muzyczne z dostępnych przedmiotów

-używa zwrotów grzecznościowych

– nawiązuje więź emocjonalną z opiekunem

1.„Dmucha wiatr, szumią drzewa” – zabawa słuchowo- -ruchowa

Rodzic pomaga dziecko znaleźć szeleszczące przedmioty w domu – reklamówka foliowa, worek na śmieci, stara gazeta. Zadaniem dziecka jest ugniatać i pocierać materiałem tak, aby w zależności jak powie rodzic, wydobywał się dźwięk podobny do silnego bądź lekkiego wiatru. Motywujemy dziecko, aby przy okazji ćwiczyło aparat mowy, niech wydaje dźwięki „szszszszsszzzz….”, „uuuuuuu….” przypominające wiatr.

2.Eksperyment „Kuchenna muzyka”

Pomoce: sześć szklanek z wodą, łyżeczka; dodatkowo sprzęty kuchenne, naczynia, sztućce.

Jako wprowadzenie do eksperymentu proponujemy podczas prac porządkowych w kuchni zadać dziecku pytanie „Słyszysz? To chyba kuchenna muzyka…”. Jeśli dziecko jej początkowo nie słyszy, demonstrujemy mu pierwsze „instrumenty kuchenne”, które mamy pod ręką, np. łyżka i widelec stukają o siebie w ciekawym rytmie (można nucić przy okazji jakaś piosenkę i wystukiwać rytm).

Głównym zadaniem jest jednak wspólne wykonanie wodnych cymbałków. Do sześciu szklanek (uwaga – nie plastikowych kubków) wlewamy wodę na różnym poziomie, pamiętając że w jednej powinno być około ¼ szklanki wody, a w innej prawie cała szklanka wody. Rodzic prosi dziecko, aby ustawiło szklanki zaczynając od tej, gdzie wody jest najmniej, kończąc na szklance pełnej wody. Teraz wystarczy już tylko zagrać stukając z boku szklanki, a skoro jest to instrument kuchenny, gramy oczywiście łyżeczką do herbaty.

Jeśli dziecko jest zainteresowane taką formą zabawy, rodzic prosi, aby poszukało w kuchni innych instrumentów. Świetnie nadają się wszystkie drewniane łyżki, wałki, ucieraczki oraz metalowe durszlaki, sztućce, przykrywki. Można dziecku pomóc zrobić kuchenną perkusję – odwracamy kilka misek w różnych rozmiarach do góry nogami, gramy uderzając drewnianą łyżką. Zwracamy uwagę, ze dzięki temu, ze miski są w różnym rozmiarze, z każdej wydobywa się inny dźwięk.

3.„Podam ci….” – zabawa porządkowa

Po skończonych zabawach muzycznych w kuchni prosimy dziecko o pomoc w posprzątaniu bałaganu. Zabawa polega na tym, aby i rodzic, i dziecko stosowali słowa grzecznościowe w sposób bardzo demonstracyjny, przerysowany. Rodzic podaje po kolei sprzęty kuchenne i mówi np. „bardzo, ale to bardzo, najbardziej na świecie proszę cię, schowaj łyżki do szuflady”. Warto przy tym robić śmieszne minki, gesty, a nawet przy słowie „dziękuję” robić królewski ukłon. Gdy z kolei dziecko o coś prosi, rodzic odpowiada np. „Ależ oczywiście, proszę bardzo, spełnię twoje życzenie”.

4.„Mocno, lekko cię przytulę”

Zadaniem Rodzica jest kilka razy w ciągu dnia, w najbardziej nieoczekiwanych momentach (np. podczas mycia zębów) poprosić dziecko „Szybciutko, przytul mnie mocno!”, „Szybciutko, przytul mnie leciutko!”.

Życzymy udanej zabawy i dużo, dużo zdrówka !

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.