zajęcia zdalne środa 07.04.2021

Środa 07.04.2021

Temat: „Badam, odkrywam, eksploruję!”

Cele:

 Dziecko

– wykonuje proste porządkowe polecenia rodzica

– rozpoznaje kolory podstawowe

-przeprowadza prosty eksperyment bada

-potrafi przenieść za pomocą różnych narzędzi odrobinę wody

-nazywa emocje

1.„Moje rączki – twoje rączki”– zabawa słuchowo- ruchowa w parach

Do zabawy można zaangażować rodzeństwo.Rodzic (bądź brat, siostra) staje naprzeciwko dziecka. Zadaniem uczestników jest jednocześnie wykonywać polecenia na drugiej osobie. Polecenia, które rodzic będzie wypowiadał, powinny dotyczyć przede wszystkim pracy rąk i pobudzania zmysłu dotyku.

Przykłady poleceń:

Nasze dłonie witają się wesoło

Nasze rączki witają się nieśmiało

Nasze paluszki się łaskoczą

Nasze łokcie się delikatnie stukają

Nasze raczki głaszczą policzki

Nasze paluszki biegną szybko po czole

Nasze dłonie zatykają uszy

2.Eksperyment – kolorowa woda .

Pomoce: dwa szklane naczynia – jedno szersze (np. misa na sałatkę, szeroki wazon) a drugie węższe (szklanka, słoik), barwniki spożywcze lub farba plakatowa w kolorach żółtym i niebieskim, latarka (z telefonu wystarczy)

Aby wykonać zadanie, konieczna jest pomoc dziecka. Warto powiedzieć „Z tobą będzie mi zdecydowanie łatwiej wszystko przygotować”

Zadania dla dziecka:

Posprzątać na stole – to będzie miejsce do badań naukowych

Postawić dwa szklane naczynie, które wskaże rodzic

Do każdego z nich nalać do połowy wodę

W szerszym naczyniu rozpuścić niebieski barwnik bądź farbę plakatową (barwnik dawkuje rodzic). UWAGA – barwnika/farby dodajemy niewiele, aby woda była delikatnie zabarwiona, nie może być  mętna.

W węższym naczyniu rozpuścić barwnik/farbę w kolorze żółtym.

Dziecko przy pomocy rodzica wstawia delikatnie węższe naczynie w szersze – uważamy, aby mniejsze naczynie nie znalazło się pod poziomem wody.

Podświetlamy naczynie poprzez ustawienie ich na smartfonie z włączona latarką (można także podświetlić z boku). Czy eksperyment się udał? Ciekawe jesteśmy, co ukazało się naszym Maluszkom J

Dzieci zainteresowane mogą dalej eksperymentować z mieszaniem farb – wystarczy postawić dodatkową szklankę, przelać troszkę wody w kolorze niebieskim, więcej w kolorze żółtym.

3.„Piłeczka inna niż wszystkie”

Pomoce: dodatkowy kubeczek z wodą zabarwioną na czerwono, waciki kosmetyczne, kartka papieru (w dowolnym kolorze), łyżeczka do herbaty, strzykawka

Zadaniem dziecka jest zabarwianie wacików kosmetycznych kolorową wodą w sposób bardzo delikatny, aby kolory się mieszały na każdym waciku i tworzyły piękne wzory. Można dziecku pomóc nabierając wodę łyżeczką bądź strzykawką odrobinę zabarwionej wody. Pozwólmy dziecku nabierać po kropeczce nawet paluszkami. Może zamoczony palec odbarwi się na waciku? Idealnie sprawdzają się zakraplacze (plastikowe!!) do oczu, pipetki. Jeżeli dziecko wykazuje chęci eksperymentowania możną użyć także słomki – wkładamy słomkę do wody, zatykamy paluszkiem górny otwór i w ten sposób przenosimy kropelki zabarwionej wody na waciki.

Gdy waciki już wyschną, dzieci za pomocą rodzica przyklejają je do kartki papieru.

4.„Jak czują się piłeczki?” – omówienie pracy plastycznej

Gdy praca jest już wyklejona, rodzic i dziecko ją oglądają. Postarajmy się wspólnie omówić każdą z „piłeczek”. Rodzic pyta wskazując na kolorowy wacik „Jak myślisz, ta piłeczka jest zadowolona, ze jest taka kolorowa?”. Prawdopodobnie jedna z „piłeczek” wyszła troszkę ciemniejsza, kolory mocno się pomieszały tworząc ponurą barwę. W takim wypadku rodzic pyta „Myślisz, ze wpadła w błoto podczas zabawy? Pewnie jej przykro, jak myślisz?”.  Warto porozmawiać z dzieckiem o tym, jak piłeczki mogą sobie radzić z sytuacją, w jakiej się znalazły, gdy jest im smutno lub są złe.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.